czwartek, 7 kwietnia 2016

Kubańska waluta, ceny i opłaty

Na wyspie funkcjonują dwie oficjalne waluty: peso kubańskie (Peso Nacionale lub Peso Cubano – CUP) i peso wymienialne (Peso Convertible – CUC ). To drugie, w socjalistycznym kraju zastępuje dolary i euro. Zobacz też: Kuba, relacja z wycieczki.

Peso wymienialne, czyli CUC


Kubańczycy otrzymują wynagrodzenie w Peso Nacionale. Za tę walutę mogą zrobić zakupy w sklepach na kartki. Nabędą tam podstawowe produkty, takie jak  np. ryż, fasola i zapałki. Turystom pieniądze te raczej się nie przydadzą, ponieważ od obcokrajowców niemal wszędzie wymagane jest peso wymienialne (CUC). No chyba, że chcemy kupić owoce na straganie, tam przyjmą również CUP. W sklepach dla Kubańczyków nie kupimy niczego, ponieważ tam potrzebne są przydziałowe kartki.

Tak więc turyści posługują się peso wymienialnym (CUC). W tej walucie podawane są ceny w restauracjach, barach, pozostałych sklepach i wszystkich turystycznych atrakcjach.

Stosunek wartości CUC do CUP. Peso wymienialne jest 25 razy więcej warte od peso kubańskiego. Jak je odróżnić? Na banknotach CUC znajdują się przedstawienia pomników, a na CUP podobizny bohaterów narodowych. Łatwo zapamiętać, wystarczy skojarzyć, że pomniki są cenniejsze od ludzi. I to aż 25 razy.

CUC, banknot z pomnikiem Che Guevary


Peso wymienialne to banknoty od 1 do 100 oraz monety. Waluty tej nie znajdziemy nigdzie poza Kubą, nie ma więc co szukać CUC w polskich kantorach.

Wymiana

Pieniądze można wymienić już na lotnisku po przylocie. Jest tam dobry kurs, porównywalny do tego, który jest w innych miejscach, na pierwsze wydatki można śmiało wymienić. Kantory znajdują się na zewnątrz lotniska. Później transakcje możliwe są w bankach, w niektórych hotelach oraz niezbyt rozbudowanej sieci kantorów CADECA. Przy wymianie trzeba okazać paszport.

Kantorów jest mało. Lepiej nastawić się na gotówkę.

Kurs (marzec 2016): 1 EUR = 1,05 CUC.

Jeśli na koniec wycieczki zostanie nam peso, to możemy je wymienić na EUR lub USD na lotnisku. Kantor znajduje się w hali odlotów, obok strefy wolnocłowej. Kurs jest oczywiście mniej korzystny, ale w normie. W marcu 2016 roku wynosił: 1 CUC = 0,85 EUR.

Mniejsze kwoty bez problemu wydamy na lotnisku czekając na samolot. W jedynej kawiarni na hali odlotów mała woda kosztuje 1,5 CUC, a kanapka 6 CUC. W niewielkiej strefie wolnocłowej jest głównie alkohol, w tym oczywiście rum.

W sklepie na kartki. Tu Kubańczycy płacą CUP

Co lepiej, euro czy dolary?

Zdecydowanie euro. Od dolarów amerykańskich pobierany jest 10 proc. podatek. Dotyczyć to może również transakcji kartami kredytowymi (cena przeliczana przez banki na USD), stąd też na Kubie bardziej opłacają się transakcje gotówkowe.

Podatek ten dotyczy tylko USD. Na Kubie poza euro i dolarami amerykańskimi wymienić można także dolary kanadyjskie, funty szterlingi i franki szwajcarskie.

Opłata wylotowa (lotniskowa)

Od 2016 roku nie ma już obowiązkowej opłaty wylotowej z Kuby, o której pisze jeszcze wiele przewodników. Opłata ta wynosiła 25 CUC i była pobierana na lotnisku. Dziś jest już po prostu wliczona w cenę biletu.

Ceny (dla turystów):

- woda 0,5 l = 1 CUC
- piwo 0,3 l = 1,5 CUC
- mojito w barze/restauracji = od 3 do 5 CUC
- kawa = 1 – 2 CUC
- rum 0,5 l = 7 – 10 CUC
- obiad w restauracji = ok. 15 CUC
- internet = 2 CUC za godzinę, więcej o tym w artykule: Internet na Kubie
- przejażdżka starą taksówką po Hawanie = 30 CUC. Tyle samo kosztuje wieczór w jednym z klubów serwujących muzykę w stylu Buena Vista Social Club (w cenie są 3 drinki).

W sklepach, w których płacimy CUC wybór towarów jest dużo większy

Jak widać na Kubie nie jest tanio. Funkcjonują tam obok siebie dwa równoległe światy. Kubańczycy zarabiają bardzo mało (przynajmniej oficjalnie). Miesięczna pensja wynosi 20-30 EUR, a jednocześnie ceny dla turystów są wysokie, byle drink w barze kosztuje min. 3 EUR, a obiad 15. Tak więc przeciętny Kubańczyk, w ciągu miesiąca zarabia na dwa turystyczne obiady.

Propozycja wycieczek na Kubę.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz